/

Nävertorp grundsärskola

Nävertorp grundsärskola

Nävertorp grundsärskola ligger i stadsdelen Nävertorp i Katrineholm. På skolan går cirka 120 elever.

Den fina naturen runt knutarna skapar en god lärandemiljö för grundsärskolans elever. En utemiljö med promenadavstånd till både skog och sjö.

Upptagningsområdet för grundsärsärskolan utgörs av hela Katrineholms kommun.

Verksamhetens skolhus

  • Grundsärskola år 1-9, Ängen, Lilla Ängen och Rönneberga
  • Grundsärskola år 1-9, med inriktning träningsskola, Stenkullen
  • Grundsärskola år 1-9, med inriktning träningsskola autism, Strandskolan


Kontaktuppgifter till Nävertorp grundsärskola

Telefon: 0150-572 78
Mejl: grundsarskolan@katrineholm.se 
Besök: Kerstinbodagatan 41Clänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Postadress: Kerstinbodagatan 41C, 641 80 Katrineholm

Rektor

Helena Hult
Telefon: 0150-575 87
Mejl: helenab.hult@katrineholm.se

Biträdande rektor

Gerd Rehnberg
Telefon: 0150-575 97
Mejl: gerd.rehnberg@katrineholm.se

Administration

Liselotte "Lisen" Gustafsson
Telefon: 0150-572 78
Mejl: liselotte.gustafsson@katrineholm.se

Skolsköterska

Peder Larsson
Finns på plats på tisdagar.
Telefon: 0150-573 89
Mejl: peder.larsson@katrineholm.se

Skolläkare

Tanja Kats
Telefon: 0150-578 45
Mejl: tanja.kats@katrineholm.se

Kurator

Maria Ivarsson
Telefon: 0150-573 07
Mejl: maria.ivarsson@katrineholm.se

Studie- och yrkesvägledare

Jan-Olof Harlin
Telefon: 0150-573 06
Mejl: jan-olof.harlin@katrineholm.se

Ängens Fritidshem

Kullen: 076-942 84 77
Q:an: 076-127 05 01


Ängen: 070-547 03 57

Lilla Ängen: 070-337 51 93

Rönneberga: 070-372 34 37

Stenkullen: 0150-574 00

Klass K-L: 076-126 31 92

Klass M: 073-391 55 11

Klass N: 0150-574 00

Strandskolan: 0150-571 79