/
/

Björkviks skola

Björkviks skola

Björkviks skola ligger i orten Björkvik ungefär tre mil utanför Katrineholm. På skolområdet finns förskola, fritidshem, idrottshall och en skola. På grundskolan går ett 80-tal elever från förskoleklass till årskurs 6.

Kontaktuppgifter till Björkviks skola

Telefon: 0150-48 88 74
Mejl: bjorkviks-skola@katrineholm.se
Besök: Åsättersvägen 6länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Postadress: Åsättersvägen 6, 641 63 Björkvik

Rektor

Helena Boman
Telefon: 0150-573 76
Mejl: helena.boman@katrineholm.se

Administratör

Anita Hallgren
Telefon: 0150-48 88 74
Mejl: anita.hallgren@katrineholm.se

Skolsköterska

Maria Hurtigh
Telefon: 0150-574 21
Mejl: maria.hurtigh@katrineholm.se

Kurator

Isabella Karlsson
Finns i Björkvik på tisdagar.
Telefon: 0150-48 88 15
Mejl: isabella.karlsson@katrineholm.se

Sofia Martinsson (vik.)
Telefon: 0150-48 88 15
Mejl: sofia.martinsson@katrineholm.se

Skolläkare

Tanja Katz
Telefon: 0150-578 45
Mejl: tanja.katz@katrineholm.se

Skolpsykolog

Jasmine Hamad
Telefon: 070-560 43 67
Mejl: jasmine.hamad@katrineholm.se